Účinky probiotík na imunitný systém a výskyt alergií
Probiotické baktérie pôsobia na imunitný systém súčasne viacerými spôsobmi:
1. stimulujú tvorbu imunoglobulínov a pôsobia priamo antimikróbne
2. vytláčajú patogény fermentáciou substrátu 3. obsadzujú väzobné miesta na sliznici čreva a vytláčajú patogény 4. ovplyvňujú adaptívnu imunitnú reakciu 5. znižujú zápalový proces Slizničná imunita
Správnu funkciu imunitného systému zabezpečujú dve základné zložky, vrodená imunita a získaná imunitná odpoveď. Hlavnými zložkami imunitného systému sú makrofágy, neutrofily, NK-bunky alebo prirodzené zabíjače a komplement séra zabezpečujúce imunitu proti mikroorganizmom od narodenia. Mnohé z uvedených zložiek však nemusia mať schopnosť rozpoznať rôznorodé cudzorodé látky. Táto schopnosť – takzvaná adaptívna imunita sa vyvýja postupne. Adaptívny imunitný systém s B- a T-lymfocytami zabezpečuje prídavné funkcie imunity, následnú imunitnú reakciu. Gama- a delta-NK-bunky (natural killer) regulujú vývoj alergiických ochorení dýchacích ciest, produkciu interleukínov.
Existuje množstvo klinických štúdií ktoré jednoznačne dokazujú stimulačné účinky probiotík na jednotlivé zložky imunity.
Jedným z príkladov je klinická štúdia, v ktorej podávanie B. lactis HN019 a L. rhamnosus HN001 merateľne zvýšilo jednotlivé parametre imunity. Zdroj: Arunachalam et al., 2000; Gill et al.,2001; Sheih et al., 2001
Podávanie probiotík je účinné v prevencii výskytu ochorení súvisiacich s imunitou a alergií, pretože až 70% imunitného systému sa nachádza v slizničnom systéme tráviaceho traktu, ktorého plocha je až 300m štvorcových. Sliznica tenkého čreva je najväčšou sliznicou zabezpečujúcou kontakt s vonkajším prostredím. Baktérie nachádzajúce sa v tráviacom trakte interagujú s lymfatickým tkanivom sliznice a imunitným systémom. Zástúpenie probiotických kmeňov je veľmi dôležité pre zabezpečuje správnej funkciie trávenia a imunity.
Medzi probiotické kultúry vyskytujúce sa v prirodzenej potrave alebo najčastejšie používané vo výživových doplnkoch – probiotických zmesiach patria kmene rodov Lactobacillus a Bifidobacterium: L.rhamnosus, L.casei, B.Bifidum, B.longum, B.lactis, L.paracasei, L.plantarum, L.salivarius, L. bulgarious, L.sporogenes, L.acidophilus a B.animalis.
Alergie
Probiotiká sú prirodzenou cestou pre správny vývoj imunity a predchádzanie vzniku alergií. Tam kde nepomáhajú antihistaminiká a bežná farmakoterapia dokážu probiotické baktérie priaznivo ovplyvniť imunitnú odpoveď a zmierniť prebiehajúcu alergickú reakciu.
V dvojito-zaslepenej klinickej štúdii bol 446 tehotným ženám denne podávaný probiotický kmeň Lactobacillus rhamnosus alebo Bifidobacterium animalis, subsp. lactis počas posledných 5 týždňov tehotenstva a ďaľších 6 mesiacov počas kojenia. Súčasne novorodencom s vysokým rizikom výskytu alergií boli podávané rovnaké probiotiká od narodenia počas 24 mesiacov. Výsledkom podávania probiotika bolo štatisticky významné zníženie výskytu skorých atopických ochorení, ekzémov u detí. Táto štúdia dokazuje potenciál probiotických mikroorganizmov v ovplyvnení imunitnej odpovede a prevencii výskytu alergických ochorení.
Zdroj. James W. Dekker, et al, International Dairy Journal, Volume 19, Issue 3, March 2009, Pages 149-154 Účinok probiotík v liečbe alergickej rinitídy (sennej nádchy) skúmala štúdia čínskych autorov Wang, Lin et al., 2004. 60 pacientom s alergickou rinitídou bol denne podávaný mliečny nápoj fermentovaný kmeňom Lactobacillus paracasei v období 1 mesiaca. Pre kontrolu sa ďaľším 20 podával nápoj bez probiotického kmeňa. Po mesiaci podávania bol preukázaný účinok zmierňujúci prejavy alergickej nádchy v porovnaní s pacientami, ktorí tento prípravok nedostávali. Neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky spojené s podávaním probiotika. Zdroj: Pediatr Allergy Immunol. 2004 Apr;15(2):152-8.
Dlhodobé podávanie probiotík
Na dosiahnutie želateľného zlepšenia stavu a ovplyvnenia adaptívnej funkcie imunitného systému je potrebné podávať probiotiká dlhodobo, minimálne 6 mesiacov, u ľudí trpiacich alergiami je žiadúci neustály, zvýšený kontakt črevnej sliznice s probiotikami, podľa výsledkov štúdií sú účinnejšie zmesi viacerých probiotických kmeňov.
Ako užívať probiotiká?
Pre dosiahnutie maximálneho účinku sa odporúča užívať probiotiká nalačno aby sa umožnilo rýchlemu prechodu probiotika do tenkého čreva tým sa zamedzilo pôsobeniu kyslého prostredia žalúdka na probiotické kmene.
|