Kedy neužívať Chlorellu?
Infekcie
 
Chlorella je najbohatším prirodzeným zdrojom železa vo vysoko vstrebateľnej a biologicky využiteľnej forme.
Užívaniu Chlorelly sa treba vyhýbať počas prebiehajúcich akýchkoľvek infekcií, či už akútnych alebo aj chronických.
Jednou z najzákladnejších podmienok množenia takmer všetkých baktérií v tele hostiteľa je prítomnosť voľného železa. Výnimku medzi baktériami ktoré sú nezávislé na iónoch železa tvoria známe Laktobacily.
 
Príkladom vysvetľujúcim vzťah železa a infekcií je osídlovanie črevnej mikroflóry dieťaťa  krátko po narodení. Dieťa dostáva od matky z mlieka laktoferín, ktorý pevne viaže všetko voľné železo v črevách a tým ochraňuje dieťa pred život ohrozujúcimi infekciami v období, keď ešte nemá dostatočne vyvynutý imunitný systém. Laktoferín umožní selektívne osídlenie črevného traktu laktobacimi, ktoré železo ako metabolický katalyzátor nepotrebujú. Dokonalý príklad ako život zariadil mechanizmy prežitia naozaj dômyselne. Človek tieto pravidlá či už vedome alebo z nevedomosti často narušuje aj nadmerným príjmom zdrojov železa – napríklad Chlorelly.
 
Existuje množstvo klinických štúdií a prípadových štúdií opisujúcich ťažké priebehy infekcií spôsobených relatívne neškodnými patogénmi súvisiacich s vysokými koncentráciami voľného železa a neuváženým užívaním výživových doplnkov s obsahom železa. Boli zaznamenané infekcie s fatálnym koncom (končiace úmrtím) spájané so súčasným užívaním doplnkov železa.
 
Užívaniu Chlorelly sa treba zásadne vyhýbať v prípade diagnostikovania špeciálneho typu anémie – chudokrvnosti a to anémie chronických ochorení vyplývajúcej z prítomnosti chronického infekčného ochorenia a malignity (rakovinového bujnenia). Anémia chronických ochorení patrí v rozvinutých krajinách k najčastejšej forme anémie, na rozdiel od rozvojových krajín trpiacich podvýživou, kde prevláda anémia z nedostatočného príjmu železa.
 
Prečo mi užívanie Chlorelly proti infekcii pomohlo?
 
Užívanie Chlorelly má skutočne imunostimulačný účinok najmä v počiatočnej fáze. Dôvodom je vysoký obsah nukleotidov (fragmenty nukleových kyselín pochádzajúce z bunkových jadier rias) a vitamínov. Nukleotidy telo využíva ako stavebné jednotky pre syntézu vlastných nukleových kyselín – DNA a RNA, ktoré sú potrebné k tvorbe bielkovín a enzýmov. Zlepšením tvorby bielkovín a posilnením enzymatickej činnosti dochádza k zlepšeniu funkčnosti imunitného systému.
 
Imunostimulačný účinok je takmer vždy pozorovateľný po začatí užívania Chlorelly. Problém nastáva po dlhodobejšej, prípadne nadmernej konzumácii, nakoľko postupom času v priebehu niekoľkých mesiacov dochádza k ukladaniu železa a nasýteniu bielkovín viažúcich (uzamykajúcich) voľné železo až na úroveň ich maximálnej kapacity. Po dosiahnutí maximálnej saturácie železom nastáva problém, železo sa nemá kam ukladať a ďalší prísun zvyšuje hladinu voľného železa. Tým sa začína otvárať cesta k presadeniu sa patogénnych mikroorganizmov. Tento stav postupne prevažuje nad prvotnou imunostimuláciou, nepozorovane vedie k zhoršenej obranyschopnosti a rozvoju chronických, hlavne intracelulárnych bakteriálnych a plesňových infekcií, typickým prejavom sú únavový syndróm, bolesti hlavy, nevysvetliteľné zdravotné ťažkosti, ťažký priebeh infekcií.
 
Viac o vplyve voľného železa na priebeh infekcií sa dočítate v sekcii: Železo a infekcie
Pri tvrdeniach mnohých predajcov a informačných zdrojov o vhodnosti použitia Chlorelly na všetko, vždy a všade je potrebné zvýšiť pozornosť najmä pri odporúčaniach použitia proti chrípke a bakteriálnym infekciám, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé a v niektorých prípadoch nebezpečné.
 
Neužívajte Chlorellu počas chrípky, kedy je oslabená odolnosť a vysoké riziko vzniku sekundárnej (následnej, súvisiacej) bakteriálnej infekcie. CGF chlorelly na jednej strane pôsobí imunostimulačne, ale zároveň voľné železo môže zvýšiť virulenciu = uľahčiť patogénnym mikróbom získať prevahu nad vašou obranyschopnosťou.
 
Flavonoidy viažu voľné železo a tým pomáhajú pri infekciách.
Napríklad plody Bazy čiernej pomáhajú pri chrípke v prevencii vzniku súvisiacich bakteriálnych infekcií dýchacích ciest vďaka tmavočerveným antokyánovým flavonoidným farbivám, ktoré majú chelatačné schopnosti – viažu ióny kovov, teda aj železa a tým oslabujú energetický metabolizmus baktérií. Podobne pôsobia flavonoidy brusiniek pri infekciách močových ciest.
Voľné železo je katalyzátorom energetického metabolizmu baktérií.
 
Nadbytok železa
 
Chlorella sa nesmie užívať pri zvýšených sérových hladinách železa. Opatrnosť je nutná u všetkých ľudí, kde nedochádza k pravidelným stratám železa, u žien po menopauze. Muži by nemali Chlorellu užívať dlhodobo vo vysokých dávkach. Hrozí kumulácia železa a vyčerpanie mechanizmov ukladania železa. Navonok sa prejavuje kumulácia vysokých dlhodobých dávok železa typickým tmavohnedým sfarbením pokožky  (pripomínajúcim opálenú pokožku) so zvláštnym sivastým akoby nazelenalým nádychom. 
 
Antikoagulačná liečba warfarínom
 
Chlorella môže spôsobiť zníženie účinnosti súčasne užívaného warfarínu sodného (WARFARIN, ORFARIN) používaného ako antikoagulans na zníženie zrážanlivosti krvi. Warfarín pôsobí proti účinkom vitamínu K  a tým znižuje syntézu viacerých koagulačných faktorov potrebných k zrážaniu krvi. Chlorella obsahuje významné množstvá vitamínu K. Dodávaním vitamínu K z Chlorelly dochádza k doplneniu jeho hladiny a rušeniu protizrážanlivého účinku warfarínu. Užívanie Chlorelly pri súčasnom užívaní warfarínu konzultujte s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroj:Ohkawa S. et al: Warfarin therapy and chlorella; Rinsho Shinkeigaku,1995 Jul;35(7):806-7.