Vnútorná ochrana pokožky pred slnečným žiarením
 
Nielen veľa slnka ale aj samotné UV-filtre môžu spôsobovať rakovinu, tiež alergie a endokrinné poruchy. Ako sa teda najlepšie ochrániť? Určite je potrebné prehodnotiť prínosy a možné riziká jednotlivých spôsobov ochrany, zvoliť ich správnu kombináciu, prípadne sa rizikovým látkam radšej vyhnúť alebo ich používať v nevyhnutnej miere. 
 
Letné obdobie, dovolenky, športové aktivity a pobyty na slnku prinášajú potrebnú obnovu zásob vitamínu D. Vitamín D vytváraný v pokožke premenou z cholesterolu za pôsobenia UV žiarenia má nesmierny význam pre funkčnosť imunity, reguláciu metabolizmu vápnika ako aj ochranu pred nekontrolovaným delením buniek. Vysoký ionizačný potenciál, energia UV žiarenia má však nielen schopnosť aktivovať potrebnú biosyntézu vitamínu D ale zároveň uvoľňuje v bunkách voľné elektróny spúšťajúce voľné radikálové reakcie. Je všeobecne známe že voľné radikály vedú k oxidatívnemu stresu, poškodzovaniu buniek a DNA, zrýchlenému starnutiu.

Pôsobenie UV žiarenia na pokožku môže byť zdraviu prospešné pod podmienkou nepresiahnutia maximálnej dennej a celkovej dlhodobej kumulatívnej dávky.
 
Zdravé opaľovanie za účelom tvorby potrebných zásob vitamínu D sa odporúča len ako krátkodobé vystavenie nechránenej pokožky slnečnému žiareniu s príznakom slabého až nebadaného prvotného začervenania. Podľa subtypu pokožky a stupňa pigmentácie (prvé opaľovanie alebo opaľovanie už zhnednutej pokožky) je odporúčaná dĺžka expozície od 10 po 30 minút, v prípade že pokožka je už pigmentovaná po predchádzajúcich expozíciách, expozícia sa môže predĺžiť.
 
Letné aktivity, teplo prinášajú časté vystavenie pokožky UV-žiareniu presahujúce zdraviu prospešnú dávku. V takom prípade je nevyhnutné pokožku chrániť použitím UV-absorbérov, UV-reflexných látok a posilnením vnútornej ochrany.
 
Aké sú výhody jednotlivých spôsobov ochrany a ich prípadné riziká?
 
Vonkajšia ochrana:  UV-absorbéry
 
UV-absorbéry používané v kozmetických a opaľovacích krémoch obsahujú obvykle molekuly s triazínovou štruktúrou, prípadne cinamáty, oxybenzón, avobenzón, tinosorb, mexoryl, benzofenóny, homosaláty. Potencionálne riziko týchto látok je vo vstrebávaní do krvného obehu a systémových účinkoch. Majú preukázané estrogénne, antiandrogénne účinky a celkovo môžu meniť, narušovať endokrinný systém, tlmiť činnosť štítnej žľazy. Oxybenzón narušuje syntézu hormónov, obzvlášť citlivé sú deti. Podľa publikovanej klinickej štúdie je oxybenzón preukázateľne fotokarcinogénny, inými slovami má deštruktívne účinky na DNA v spojení s vystavením sa UV žiareniu. Použitie je otázne aj napriek schváleniu FDA (5).
 
Triazíny sú najúčinnejšie UV-absorbéry, zároveň však aj potencionálne najrizikovejšie. Štruktúrne podobné molekuly triazínov, dnes už zakázané sa používali napríklad aj ako toxické herbicídy (atrazin). Krémy s najvyššími ochrannými faktormi (OF 30-50) obsahujú takmer vždy triazíny, v zložení krémov sú uvádzané názvy látok končiace ako -triazine alebo pod komerčnými názvami: Tinosorb S, Tinosorb M, Bemotrizinol, Mexoryl, Drometrizol, Ecamsule, Uvinul-T.
 
Triazínové jadro UV-absorbéra.jpgTriazíny sú podozrievané z patologického zhlukovania melanínu, čo spôsobuje fľakatosť kože ktorú je veľmi ťažké kozmeticky odstrániť, často viditeľné fľaky na tvári u žien používajúcich denné kozmetické alebo opaľovacie krémy s UV ochranou. Triazíny sú vysoko lipofilné = rozpustné v tukoch, preto sa v značnej miere kumulujú v tukovom tkanive. Molekuly triazínov sú ťažko degradovateľné, ukladajú sa nielen v ľudskom tele ale aj v životnom  prostredí, spôsobujú zamorenie vody, úhyn živočíchov, ubúdanie koralových útesov.
 
Príklad použitia UV absorbérov v SPF-50 lóciu (detské opalovacie mlieko):
 
Aqua, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, C12-15 Alkyl Benzoate, Dibutyl Adipate, Dicaprylyl Carbonate, Pentylene Glycol, Methylene Bis-Benzotriazolyl-Tetramethylbutylphenol (nano), Dimethicone, Ethylhexyl Triazone, Alcohol, Cetyl Phosphate, Glycerin, Cetyl Alcohol, Triethanolamine, Panthenol, Tocopherol, Lecithin, Carbomer, Decyl Glucoside, Propylene Glycol, Xanthan Gum, BHT, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder
 
Skutočne široká paleta toxických chemikálií vrátane hormonálnych disruptorov zamaskovaná do prírody (Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder). Prípravok je dokonca špeciálne určený deťom. Nano-častice jednej z triazínovych zložiek (označené symbolom -nano) ešte zvyšujú prienik xenobiotika (cudzorodej látky) pokožkou, vstrebávajú sa do organizmu kde sa prejavujú systémovými toxickými účinkami. Väčšina látok používaných ako UV-absorpčné filtre je detekovateľná v moči ešte niekoľko dní po použití opaľovacieho krému. Najväčším rizikom je však depozícia v tuku, istá časť lipofilných xenobiotík zostáva viazaná v tukových tkanivách dlhodobo a môže nebadane narušovať endokrynný systém.*(1,2)
 
1. Janjua N.R. et al.:Systemic absorption of the sunscreens benzophenone-3, octyl-methoxycinnamate, and 3-(4-methyl-benzylidene) camphor after whole-body topical application and reproductive hormone levels in humans; J.Inv.Dermatol. 2004, Jul;123(1)
2. Klimova Z. et al., Current problems in the use of organic UV fi lters to protect skin from excessive sun exposure; online-pub. CHTF, UK, Bratislava, 2012
 
BHT – butylhydroxytoluén – antioxidant tukov, stabilizátor tukového prostredia, alergén, pot
encionálny karcinogén.*(3)
3. J Cancer Res Clin Oncol. 2001 Oct;127(10);Butylhydroxytoluene (BHT) increases susceptibility of transgenic rasH2 mice to lung carcinogenesis
 
Otázka na zamyslenie: má zmysel takáto UV ochrana?  Nie je na mieste hľadať lepšie alternatívy?
 
 
Vonkajšia ochrana:  UV-reflexné filtre (odrazivé pigmenty)
 
Odporúčame uprednostniť UV-reflexné, minerálne filtre, ktoré žiarenie fyzikálne odrážajú. Základ minerálneho filtra tvorí prášok oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého. Prienik do organizmu a tým aj možné zdravotné riziko je podstatne nižšie ako pri absorpčných filtroch. Minerálne filtre tvoria ochranný odrazový film na povrchu pokožky. Existujú dôkazy o škodlivosti oxidu titaničitého, preferovaným minerálnym filtrom zostáva oxid zinočnatý (zinc oxide). Minerálne filtre sú menej účinné ako absorbéry ale majú aj menšie riziká, najmä nespôsobujú intenzívne melanínové fľaky. Je potrebné častejšie nanášanie, dbať na rovnomerné nanášanie, môžu sa zmývať, pretože zostávajú na povrchu kože. Menej praktické ale aj menej rizikové pre nízku vstrebateľnosť.
 
Veľkosť častíc minerálnych filtrov by nemala byť menšia ako 100 nm, nakoľko nanočastice môžu prenikať pokožku do tela. Je možné rozpoznať reflexný filter s príliš mikronizovanými nanočasticami? Áno, čím menšie častice, tým viac transparentný krém, stáva sa priehľadný (stráca typicky bielu farbu). Pre menšie riziko uprednostnite oxid zinočnatý pred oxidom titaničitým. 
 
K pobytu na slnku patrí ochrana odevom, šiltovka, klobúčiky, letné tričká použité aj do vody. Tvár je exponovaná najvyššou kumulatívnou dávkou počas celého roka, vyžaduje najvyššiu ochranu.
K vonkajšej ochrane neodmysliteľne patrí vnútorná ochrana pokožky.
 
 
Vnútorná ochrana
Často používané nutraceutiká na vnútornú ochranu pred UV sú napríklad beta-karotén, lykopén a vitamín C. Majú schopnosť eliminovať najmä voľné radikály vznikajúce pri pôsobení UV žiarenia. Pre zvýšenú ochranu pokožky je vhodné použiť komplex viacerých látok, samotné antioxidanty (vitamín C a karotény) eliminujú tvorbu voľných radikálov. Antioxidačne, ochranne napomáhajú aj katechíny zeleného čaju (EGCG). Významné zvýšenie ochrany kože pred UV-žiarením poskytuje dipeptid karnozín. Rybí olej s obsahom omega-3 EPA a DHA pôsobí protizápalovo, zmierňuje začervenanie kože a zrýchľuje regeneráciu.
 
K poškodeniu pokožky UV žiarením však dochádza nielen pôsobením voľných radikálov ale najmä aktiváciou deštruktívnych enzýmov rozkladajúcich kolagén – kolagenáz, špeciálne elastáz. Nové poznatky ukázali že práve v tejto oblasti môžeme výrazne posilniť vnútornú ochranu pokožky.
 
Možnosti inhibície kolagenáz pri UV-žiarením vyvolanej tvorbe vrások
 
Medzi najúčinnejšie prírodné látky zabraňujúce deštruktívnym účinkom kolagenáz a patria protizápalovo pôsobiace omega-3 mastné kyseliny rybieho oleja (EPA a DHA) a aromatické silice zázvoru. Podstata ich účinku spočíva v protizápalovom pôsobení. Zápalový proces je úzko spojený s aktiváciou enzýmov matrix-metaloproteináz, špeciálne kolagenáz.

Klinické štúdie úzko spájajú tvorbu tvárových vrások so stratou elastických vlastností kože. Kumulatívna dávka UV žiarenia v nízkych dávkach nespôsobujúcich začervenanie významne znižuje elasticitu kože s následnou tvorbou vrások. Existujú biochemické komunikačné mechanizmy medzi keratinocytmi a fibroblastami vedúce k tvorbe vrások cez stimuláciu produkcie elastázy fibroblastami. Zvýšením tvorby elastázy degradujú fibrínové vlákna.
 
Karnozín
Dipeptid, zlúčenina dvoch aminokyselín beta-alanínu a histidínu. Látka vytvárajúca sa bežne v tele. Má chelatačné vlastnosti, čím prerušuje aktivitu deštruktívnych kolagenáz vychytávaním a väzbou voľných iónov mezi, zinku a železa. Tým chráni kožu pred úbytkom kolagénu. Navyše chráni bielkoviny nielen v koži pred škodlivou glykáciou – reakciou krvného cukru a bielkovín. Glykácia tiež výrazne urýchľuje tvorbu vrások.
 
Zázvor
 
Použitím inhibítora tvorby elastázy, napríklad aromatických silíc zázvoru (Zingiber officinale) sa výrazne obmedzuje tvorba vrások. Rok trvajúca klinická štúdia skúmajúca účinnosť extraktu zázvoru metódou sledovania očných vrások preukázala inhibičné účinky proti UV-indukovanej tvorbe vrások. Štúdia potvrdila hypotézu o vytváraní vrások mechanizmom cytokínovej aktivácie zvýšenej tvorby elastázy. Zvýšená aktivita elastázy rozkladá trojrozmernú štruktúru elastínových vlákien, znižuje pružnosť kože a následne vedie k tvorbe vrások.
 
Zázvorové silice gingerol a shogaol predstavujú účinné substancie použiteľné v prevencii a liečbe keratózy spôsobenej UV žiarením. Účinná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 20 až 80mg shogaolu podaného vnútorne vo forme extraktu.
Prakticky nemusíte zháňať žiadne extrakty, postačia 1-2 porcie čaju pripravené z 20-30g čerstvého podzemku.
 
Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA
 
Rybí olej v klinických štúdiách obmedzil foto-ageing – starnutie kože spôsobené UV-žiarením a z neho vyplývajúcu elastózu, redukoval tvorbu vrások a preventívne pôsobil proti chronologickému starnutiu kože a jeho hlavnému prejavu zmenšovaniu hrúbky kože. Ochrana pred UV-žiarením je veľmi dôležitá z dôvodu zamedzenia predčasného starnutia kože a degradácie kolagénu. Omega-3 EPA zmierňuje UV-žiarením indukované poškodenie a tým pomáha pokožke zachovať mladistvý vzhľad. Rhodes a kolektív, (2003) skúmali na 42 dobrovoľníkoch účinky podávania omega-3 EPA alebo mononenasýtenej kyseliny olejovej počas 3 mesiacov. Výsledky ukázali že subjekty v skupine EPA mali zvýšenú odolnosť voči UV-žiareniu hodnotenú ako p-53 expresiu 24 hodín po UV-ožiarení. Výživová suplementácia EPA zvyšuje ochranu pred UV-lúčmi spôsobeného poškodenia kože a zároveň prispieva k prevencii výskytu rakoviny kože.

Iná štúdia objavila že EPA nielen chráni voči UV-indukovanému starnutiu pokožky ale pôsobí aj rejuvenizačne – omladzujúco, zvýšením ochrany telomér chromozómov.
 
Podávanie EPA po vystavení UV-žiareniu viedlo k nárastu množstva extracelulárnych matrixových bielkovín, akými sú prokolagén, tropoelastín, fibrilín-1 mechanizmom zvýšenia transformačného rastového faktora b (TGF-b). Zvýšenie koncentrácie týchto proteínov obnovilo pokožku a viedlo k zlepšeniu celkového vzhľadu.

Suplementácia EPA a DHA zrýchľuje ústup začervenania kože po expozícii slnečnému žiareniu.
Skutočne zaujímavé príklady ako prirodzené potraviny, zázvorový podzemok alebo rybí olej dokážu pomôcť zvýšiť ochranu pokožky pred škodlivými účinkami UV-žiarenia.
 
Nutraceutiká na vnútornú UV-ochranu pokožky
  • zázvorový čaj, 1-2 porcie čaju pripravené z 20-30g čerstvého podzemku
  • rybí olej, počas exponovaných dní 2-6g (EPA a DHA) = 1 až 3 veľké polievkové lyžice
  • karnozín 2×500 mg
  • vitamín C + karotenoidy: betakarotén, lykopén
 
 
použité zdroje:
1. Tomoharu Suzuk et al.: Estrogenic and antiandrogenic activities of 17-benzophenone derivatives used as UV stabilizers and sunscreens; Toxicology and Applied Pharmacology, 2005
2. Tsukahara et al.: Inhibition of ultraviolet-B-induced wrinkle formation by an elastase-inhibiting herbal extract: implication for the mechanism underlying elastase-associated wrinkles; Int.J.Dermatology,vol.45, 2006
3. Imokawa, Genji: Recent advances in characterizing biological mechanisms underlying UV-induced wrinkles: a pivotal role of fibrobrast-derived elastase; Archives of Dermatological Research, Vol..300, April 2008
4. Kim et al.: Eicosapentaenoic acid inhibits UV-induced MMP-1 expression in human dermal fibroblasts; J. Lipid Research, Aug.2005
5. Sunscreen enhancement of UV-induced reactive oxygen species in the skin; Free Radical Biology and Medicine, Vol.41, 2006

© Nutraceutica

 

 

 

Pridaj komentár