Tajomstvo mladistvej pokožky

Starnutie sa všeobecne vyznačuje postupným zhoršovaním funkcií buniek, tkanív a orgánov, čo vedie k zvýšenej zraniteľnosti voči vonkajším vplyvom a zníženej schopnosti organizmu prežiť. Staršia populácia často vykazuje akumuláciu poškodených bielkovín, čo poukazuje na nerovnováhu medzi rýchlosťou poškodzovania bielkovín a ich nahrádzaním novými.

Nárast vnútrobunkového stresu starnutím ovplyvňuje aj pokožku, ktorá je najväčším orgánom tela. Zvýšené množstvo hromadiaceho sa vnútrobunkového odpadu významne prispieva k znižovaniu kvality pokožky. Prejavuje sa to stratou kolagénu, úbytkom objemu, stenčovaním, stratou elasticity, ovisnutím, povädnutím a tvorbou hlbokých vrások.

Za podporné vlastnosti a kvalitu pokožky je zodpovedný predovšetkým kolagén. Pri jeho úbytku sa pokožka stáva tenšou a menej pružnou. Kolagén je tvorený bunkami nazývanými fibroblasty, ktoré produkujú fibrínové vlákna, tvoriace základ štruktúry kolagénu.

Úbytok kolagénu v dôsledku zníženej autofágie

Bunková autofágia

Laicky nazývaná „samopojedanie“, je hlavným očistným a recyklačným bunkovým proteolytickým systémom. Ide o vnútrobunkovú stresovú reakciu, ktorá sa zosilňuje napríklad v podmienkach hladovania, keď sa bunka snaží využiť poškodené časti ako stavebný materiál a zdroj energie. Autofágiu výrazne stimuluje fyzický stres, pohybová aktivita, krátkodobý stres spôsobený kontaktom s chladnou vodou (otužovanie) alebo saunovanie. Autofágia prebieha výhradne v poškodených bunkách.

Narušená autofágia

Dermálne fibroblasty vytvárajúce kolagén sú významným ukazovateľom starnutia kože. Vedci preto porovnávali autofagickú aktivitu fibroblastov ľudskej kože u mladých a starších ľudí. Zistili narušenie autofágie ktoré výrazne urýchľovalo proces starnutia tým, že znižovalo rozklad poškodených a nefunkčných bielkovín. Predĺžená „doba zotrvania“ týchto bielkovín v bunke zvyšovala riziko narušenia bunkového metabolizmu.

Lyzozómy plné odpadov

Existujú dôkazy, že pokles schopnosti lyzozómov rozkladať vnútrobunkové zložky (neskoršie štádium autofágie) môže byť hlavnou príčinou zníženého rozkladu proteínov pri starnutí. Prítomnosť nestrávených materiálov v lyzozómoch, ako sú zvyškové telieska a lipofuscín, pozorovaná v starých fibroblastoch, môže byť zodpovedná za ich zhoršenú schopnosť pohlcovať a rozkladať obsah autofagozómov.

Autofagozóm je membránou ohraničená štruktúra, ktorá vzniká počas autofágie. Slúži na obalenie a transport poškodených alebo nepotrebných vnútrobunkových zložiek (napr. organel či proteínov) k lyzozómom, kde sa tieto materiály rozkladajú a recyklujú. Nedávne štúdie tiež poukazujú na porušenú tvorbu autofagozómov, ktorá sa podieľa na procese starnutia.

 

Bunky zapratané odpadom prestávajú správne fungovať

Je to podobné ako s pevným diskom v počítači – ak je plný, nie je možné ukladať aktualizácie, čo brzdí rýchlosť a efektivitu práce počítača. Rovnaký princíp platí pre metabolizmus buniek. Keď sú bunky zahltené odpadovými látkami, ich využiteľný vnútorný priestor sa zmenšuje, metabolizmus sa spomaľuje a tkanivá sa nedokážu obnovovať tak rýchlo, ako sa opotrebovávajú. To vedie k postupnej degradácii.

Rovnaký proces prebieha aj v bunkách pokožky, keď sú zaplnené poškodenými proteínmi a lipofuscínom. Kolagén sa nestačí tvoriť dostatočne rýchlo na nahradenie strát, čo vedie k jeho rapídnemu úbytku. Výsledkom je viditeľné starnutie pokožky.

 

Časovo obmedzené stravovanie a fyzická aktivita

Inými slovami krátkodobý pôst, spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou patria medzi najúčinnejšie mechanizmy na zvýšenie autofágie. Tieto procesy doslova „upratujú“ bunky, zbavujú ich biologického odpadu a vytvárajú priestor pre nové proteíny a tvorbu nových funkčných organel, ako sú mitochondrie, ribozómy a podobne. Vnútorne vyčistené bunky získavajú optimálnu príležitosť na príjem dostatočného množstva nových živín a na regeneráciu prostredníctvom tvorby nových organel.

Ak chceme pokožku omladiť, nestačí naniesť zázračný krém zvonka. Je potrebné dopriať bunkám pravidelnú vnútornú očistu. Vedecké výskumy naznačujú, že týmto spôsobom je možné biologicky omladiť pokožku o desaťročie alebo aj viac, v závislosti od počtu a intenzity použitých faktorov.

Záverom možno povedať, že prerušovaný pôst a autofágia predstavujú sľubný prístup k potenciálnemu stiahnutiu voľnej kože po strate hmotnosti. Pochopenie vedy, ktorá stojí za týmito procesmi, vám umožní robiť informované rozhodnutia o tom, či je tento prístup pre vás vhodný.

 

Obrázok: Bunkové procesy počas autofágie (Kim et al., 2018)

Dynamický proces tvorby, dozrievania a rozkladu autofagozómov je známy ako „autofagický tok“.

(A) V mladých bunkách prebieha autofágia účinne, pričom dochádza k rozkladu poškodených mitochondrií a proteínov.

 

 

 

 

(B) V starých bunkách lipofuscín a aggrezómy zaberajú priestor lyzozómov. Zväčšené mitochondrie a hromadiace sa poškodené proteíny vytvárajú nestráviteľné zhluky – aggrezómy (čierne častice), ktoré zapĺňajú lyzozómy a bránia účinnému priebehu autofágie.

 

 

 

 

Prajem vám veľa úspechov v pozitívnom biohackingu, nielen pokožky! PharmDr. Jozef Zima, Nutraceutica, 2025

Zdroje:

Kim HS, Park SY, Moon SH, Lee JD, Kim S. Autophagy in Human Skin Fibroblasts: Impact of Age. Int J Mol Sci. 2018 Aug 1;19(8):2254. doi: 10.3390/ijms19082254

YouTube video: „The Science of Autofagy“ https://www.youtube.com/watch?v=Ah5vkA9XbFk