Inhibícia matrix-metaloproteináz – nové horizonty v antiage starostlivosti o kožu.
Aké sú možnosti udržania vitality a mladosti pokožky?
Jednou zo základných možností je posilnenie schopnosti obnovy, druhou je posilnenie zachovania existujúceho stavu.
Ak uvažujeme nad procesmi stárnutia, pribúdajúcim vekom klesá schopnosť obnovy a tvorby hlavnej zložky kože – kolagénového matrixu, kolagénu a elastínu ktorý vypĺňa kožu a určuje jej elastické vlastnosti, pružnosť, pevnosť, schopnosť zadržiavať vodu.
Štruktúrne zmeny zodpovedné za vonkajší prejav stárnutia kože prebiehajú primárne v zamši. Zamša obsahuje 85-90% kolagénu ktorý je vytváraný fibroblastami. Základná zložka elastických vlákien kože – elastín sa nachádza v množstve 1-3%.
Z pohľadu zvyšujúceho sa veku ubúdajú schopnosti obnovy a naopak prevažuje odburávanie kolagénového matrixu. Vzniká nerovnováha v prospech degradácie tkaniva s výsledným postupným ubúdaním hrúbky, pevnosti, elasticity a znižovaním obsahu vody. Navonok sa tento proces prejavuje pribúdaním vrások, ovísaním kože, suchou pokožkou. Mnoho známych metód rejuvenácie kože je cielených na vyživenie a stimuláciu syntézy kolagénu a elastínu (kyselina askorbová, meďnaté peptidy, estrogény a ďaľšie). Proti účinnosti uvedených metód pôsobí znižovanie schopnosti obnovy zvyšujúcim sa vekom. Kozmetické krémy postupne nestačia pomáhať obnove a udržať kožu pružnú a hydratovanú. Enzýmy – metaloproteinázy spôsobujúce degradáciu kože získavajú stále väčšiu prevahu. Na jednej strane je kožný matrix neustále vytváraný bunkami nazývanými fibroblasty. Na druhej strane prebieha proces odbúravania starej kože metaloproteinázami.
Čo sa dá robiť ak mechanizmy obnovy kože zlyhávajú?
Ak nie je možné zvýšiť obnovu, je potrebné zachovať stav. Znížiť odbúravanie kožného matrix je možné potlačením aktivity matrix-metaloproteináz (MMP).Výskumy ukázali že aktivita MMP významne narastá s vekom. Preto dáva zmysel vrátiť MMP aktivitu na úroveň mladých ľudí a umožniť zachovať zdravú pokožku.
Ako je možné znížiť aktivitu MMP?
Regulovať aktivitu MMP možno na troch úrovniach: na úrovni prenosu – transkripcie, zabránením konverzie pro-MMP formy na aktívnu formu a inaktiváciou MMP pomocou inhobítorov.
Vývoj inhibítorov MMP zaznamenal doposiaľ len obmedzený úspech. Výskumy uvádzajú použite doxyciklínu v inhibícii MMP-1 (collagenáza-1) a tiež MMP-2, MMP-8 a MMP-9. Ďaľšou možnosťou ako znížiť aktivitu MMP je vyhýbanie sa vonkajším faktorom stimulujúcim tvorbu. Medzi najdôležitejšie faktory zvyšujúce aktivitu metaloproteináz patrí UVA a UVB žiarenie, chlórovaná voda, fajčenie a všetko čo spôsobuje zápal a podráždenie kože sprevádzané produkciou voľných radikálov. Zistilo sa že látky potláčajúce zápal mechanizmom inhibície cyklooxygenázy (COX1 a COX2) majú schopnosť znižovať aktivitu MMP. Obzvlášť účinné sa však ukázali kombinované širokospektrálne protizápalové látky blokujúce COX-1 a COX-2 a zároveň blokujúce syntézu leukotriénov LOX-5. Práve kombinovanou účinnosťou na cyklooxygenázu a lipooxigenázu sa dosiahli najlepšie protizápalové účinky. Medzi látky so kombinovanou protizápalovou účinnosťou patria gingerol a shogaol nachádzajúce sa v koreni zázvoru, ktoré vykazujú vysoký potenciál inhibovať matrix-metaloproteinázy.
Možnosti inhibície elastázy pri UV- žiarením indukovanej tvorbe vrások.
Klinické štúdie úzko spájajú tvorbu tvárových vrások so stratou elastických vlastností kože. Kumulatívna dávka UV žiarenia v nízkych dávkach nespôsobujúcich začervenanie významne znižuje elasticitu kože s následnou tvorbou vrások. Existujú biochemické komunikačné mechanizmy medzi keratinocytmi a fibroblastami vedúce k tvorbe vrások cez stimuláciu produkcie elastázy fibroblastami.Zvýšením tvorby elastázy degradujú fibrínové vlákna. Použitím inhibítora tvorby elastázy sa obmedzila tvorba vrások. Metódou skríningu mnohých nádejných látok sa zistili potenciálne inhibičné účinky pri použití extraktu zo zázvora (Zingiber officinale).
1 rok trvajúca klinická štúdia skúmajúca účinnosť extraktu zázvoru metódou sledovania očných vrások. Výsledky ukázali inhibičné účinky proti UV-indukovanej tvorbe vrások. Štúdia potvrdila hypotézu o vytváraní vrások mechanizom cytokínovej aktivácie zvýšenej tvorby elastázy. Zvýšená aktivita elastázy rozkladá trojrozmernú štruktúru elastínových vlákien, znižuje pružnosť kože a následne vedie k tvorbe vrások.(Autor: Imokawa, Genji, Archives of Dermatological Research, Vol.300, April 2008)
Registrované patenty uvádzajú trans- acis-formu 6-shogaolu, látky obsiahnutej v zázvore ako účinnú substanciu použiteľnú v prevencii a liečbe keratózy spôsobenej UV žiarením. Účinná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 20 až 80mg shogaolu podaného vnútorne vo forme extraktu.
Skutočne zaujímavý príklad ako prirodzená potravina, zázvorový podzemok dokáže pomôcť v často bezvýslednom úsilí použitia rôznych zaručene účinných anti-age a anti-wrinkle kozmetických krémov. Aké jednoduché a účinné?
Potrebujete poradiť ako najúčinnejšie bojovať proti vráskam? Napíšte nám: info@nutraceutica.sk
preklad a spracovanie článku: PharmDr. Jozef Zima , Nutraceutica
|