Funkčná výživa pri Raynaudovom syndróme
 
Aj keď príčiny RS zostávajú zahalené tajomstvami, známe sú mechanizmy charakter poškodenia tkanív. Počas záchvatových epizód vzniká enormné množstvo voľných radikálov poškodzujúcich endotel – vnútornú výstelku ciev a okolité tkanivá. Na základe poznatkov klinických štúdií ktoré pozorovali znížené hladiny dôležitých antioxidantov (vitamín E, C, a selén) u pacientov s RS sa odporúča liečebné použitie antioxidantov a potravy bohatej na antioxidanty.
 
Raynaudov syndróm sa vyznačuje typicky častou prítomnosťou autoimunitných zápalových sprievodných ochorení, s ktorými má priamu súvislosť.
 
Funkčná výživa by sa mala byť z uvedeného dôvodu protizápalová, zameraná na vyhýbanie sa konzumácii omega-6 nenasýtených tukov, z ktorých sa v tele vytvárajú zápalové cytokíny a vazokonstrikčné (cievy zužujúce) látky. Konzumácia uvedenej skupiny nenasýtených tukov môže prispievať k zhoršovaniu priebehu ochorenia. Najbohatšími zdrojmi omega-6 MK sú slnečnicový, repkový a sójový olej, (až 50% omega-6) rastlinné masla, búrske a kešu oriešky.
 
Vyhýbať sa konzumácii červeného mäsa obsahujúceho hémové železo ako katalyzátor zápalových mechanizmov. Uprednostňovať rybie mäso, špeciálne ryby z chladných morí s vysokým obsahom omega-3.
 
Vhodnými potravinami sú oleje bohaté na antioxidanty ale zároveň obsahujúce nízky podiel omega-6 MK: olivový olej obsahujúci antioxidant hydroxytyrozol, panenský palmový olej obsahujúci zmes tokotrienolov – celú skupinu prírodných vitamínov skupiny E.
 
Veľmi dôležitý je pravidelný prísun omega-3 MK zabezpečujúci zdroj tvorby protizápalových a vazodilatzačných (rozširujúcich cievy) látok. Najvýhodnejším zdrojom je rybí olej s obsahom EPA a DHA – omega-3 s dlhým reťazcom, menej vhodný je ľanový olej s obsahom ALA – omega-3 s kratším reťazcom a zníženou protizápalovou účinnosťou, vyvážený pomer omega-3 k omega-6 MK cca 1:1 poskytuje olej z ryžových otrúb. Veľmi vhodnými potravinami sú syry, mlieko, maslo s obsahom cysteínu, vitamínov A,D,E a nasýtených mastných kyselín so stredným a krátkym reťazcom.
 

Esenciálne omega-3 mastné kyseliny

Protizápalové pôsobenie omega-3 mastných kyselín pomáha zmierňovať prejavy ochorenia. Klinickej štúdii sa zistilo, že užívanie rybieho oleja zvýšilo strednú dobu pred nástupom RS po vystavení chladu (najmä u ľudí, ktorí mali primárny RS). Rybí tuk tiež zvýšil toleranciu voči pôsobeniu chladu o čom svedčí výrazne zvýšený krvný tlak v prstoch. Takmer u polovice ľudí, ktorí užívali rybí olej sa neprejavovali príznaky RS v reakcii na studený vodný kúpeľ (DiGiacomo RA et al 1989).
Odporúčaná denná dávka: 2500 mg čistých omega-3 (= 1 polievková lyžica rybieho oleja)
 
Mikronutrienty v podpornej liečbe RS
 
Vitamín E
Je kľúčovým antioxidantom zabraňujúcim oxidácii polynenasýtených mastných kyselín. Pri niektorých formách RS bol zistený liečebný účinok podávania vitamínu E. Klinická štúdia preukázala pozitívne účinky podávania syntetickej formy vitamínu E alfa-tokoferol acetátu pri RS (Matoba T et al 1977).
Odporúčaná denná dávka: 200mg
 
 
Vitamín C
Je dôležitý pri syntéze – tvorbe kolagénu, súčasti cievnej steny. Štúdie ukázali zlepšenie prietoku krvi po podávaní vitamínu C. Napríklad u pacientov s aterosklerózou srdcových ciev vitamín C znižoval vazokonstrikciu – zužovanie ciev a tým zlepšoval prietok krvi cievami (Gocke N et al 1999). Nedostatok vitamínu C a selénu bol spájaný so zvýšeným rizikom sklerodermie u ľudí trpiacich Raynaudovym syndrómom (Herrick AL et al 1994).
Odporúčaná denná dávka: 500mg kapsla s predĺženým uvoľňovaním
 
 
Niacín
Pri experimentálnom liečebnom podávaní niacínu sa pozorovalo zlepšenie mikrocirkulácie nielen prostredníctvom rozšírenia ciev ale zároveň aj posilnením schopnosti degradovať – rozkladať krvné zrazeniny a znížením tukov v krvi. V porovnaní so štandardnou liečbou bolo zaznamenané menej vedľajších účinkov (Holti G 1979). Niacín tiež významne zlepšil priebeh ochorenia a znížil frekvenciu výskytu záchvatov RS (Murphy R 1985).
Odporúčaná denná dávka: 50 – 150 mg
 
 
Magnézium
Je potrebné pre zachovanie relaxácie – uvoľňovania hladkého svalstva ciev. Uvoľňovanie ciev pôsobením magnézia preventívne znižuje závažnosť zužovania ciev počas záchvatov Raynaudovho syndrómu. Fyzickým stresom sa zvyšujú nároky na prísun magnézia. Hladiny magnézia v erytrocytoch – červených krvinkách u žien s RS môžu sezónne kolísať. Podstatne znížené boli v zimnom období v porovnaní s letným obdobím (Leppert J.et al 1994). Bohatým prírodným zdrojom magnézia sprevádzaný potrebnými antioxidantami je napríklad čaj Roibos alebo špeciálne magnéziové minerálne vody (Magnesia, Ľubovnianka)
Odporúčaná denná dávka: 500 – 1000 mg
 

L-Arginín
L-arginín dokázal obmedziť poškodenia tkanív spôsobené RS a zmiernil príznaky v nasledujúcich záchvatoch.  Stimuluje produkciu oxidu dusnatého, a tým pomáha udržať cievy otvorené a uvoľnené (Rembold C et al 2003). Výsledky štúdií s L-arginínom sú zmiešané, v niektorých sa preukázala prospešnosť podávania, iné štúdie nevykázali žiadnu účinnosť.
Odporúčaná denná dávka: 500 mg
 
 
Ginko Biloba
Ginkgo biloba je dobre tolerovný rastlinný extrakt. V jednej štúdii, Ginkgo biloba znížilo frekvenciu RS záchvatov za týždeň o 56 percent (Muir AH et al 2002).
Odporúčaná denná dávka: 120 mg
 

Fytoetrogény
Estrogény a príbuzné zlúčeniny zvyšujú syntézu oxidu dusnatého, čo uvoľňuje hladkú svalovinu ciev a rozširuje cievy. Pri fytoestrogéne genisteíne bola dokumentovaná v laboratórnych podmienkach inhibícia – zníženie chladom navodenej vazokonstrikcie (stiahnutia ciev) u pacientov, ktorí mali RS (Furspan PB et al 2004).
 
 
N-Acetylcysteín (NAC)
NAC samotný je silným antioxidantom, zároveň sa zúčťastňuje na tvorbe glutatiónu – najsilnejšieho vnútrobunkového antioxidantu. Aktívne pôsobí pri predchádzaní a znižovaní porúch funkcie endotelu – cievnej výstelky u ľudí s RS. V dvoch štúdiách vnútrožilovo podávaný NAC znížil frekvenciu a závažnosť RS záchvatov u pacientov, ktorí mali sklerodermiu (Sambo P et al 2001) a tiež zvýšil celkové prekrvenie rúk.

Odporúčaná denná dávka: 600 mg
Zdroj: Rosato E et al: The treatment with N-acetylcysteine of Raynaud’s phenomenon and ischemic ulcers therapy in sclerodermic patients: a prospective observational study of 50 patients;Clinical Rheumatology, Vol.28, No12 / Dec.2009.